Kam na výlet s dětmi dle oblastí -Atrakce pro děti, hrady a zámky, jeskyně, muzea a výstavy, aquaparky, koupaliště a lázně, bobové dráhy, skanzeny, zoo, přírodní parky, farmy a botanické zahrady, rozhledny a hvězdárny, zábavní parky, lanová centra, plavby na lodích !!!
Mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí Wang Wen-pin na pravidelné tiskové konferenci odpovídal na otázku o zločinech z nenávisti ve Spojených státech. Wang Wen-pin na to reagoval tak, že Spojené státy bezohledně používají dvojí standardy v otázce lidských práv.
Doporučil dále Spojeným státům, aby jasně viděly, že otázka lidských práv není daleko na obzoru, ale přímo před námi. »To, co by měla americká vláda udělat, je okamžitě vyřešit sérii problémů lidských práv, jako je například rasová diskriminace, zločiny z nenávisti, násilí se zbraněmi, zločiny související s drogami a další. Místo toho, aby se tvářila jako ‚učitel‘, a jen prázdně mluvila o respektu a ochraně lidských práv,« uvedl.
Dále padla otázka o severokorejském vypuštění balistické rakety. Mluvčí Wang Wen-pin řekl, že příslušnou zprávu Čína zaznamenalai. »Spojené státy s dalšími zeměmi uspořádaly v tomto regionu velká vojenská cvičení, která mají negativní dopad na situaci na Korejském poloostrově. Současnou situaci na Korejském poloostrově je třeba ochladit, nikoli přilévat další olej do ohně. Je třeba dodržovat směr politického řešení a jít správnou cestou ke zmírnění rozporů a obnovení dialogu,« připomněl.
Süe Ping, zvláštní vyslanec pro Africký roh čínského ministerstva zahraničních věcí, je nyní na návštěvě Etiopie a Africké unie. Ve stejné době dorazil na návštěvu Etiopie také americký ministr zahraničních věcí Antony Blinken. Wang Wen-pin uvedl, že v současné době je Etiopie v kritické fázi obnovení míru a zaměření na rozvoj. Věříme, že všechny země by měly dělat praktičtější věci, které přispívají k rozvoji Etiopie a regionálního míru, a nikoli mávat holí sankcí a vyvíjet nátlak nebo zasahovat do vnitřních záležitostí prostřednictvím žhavých otázek. Wang Wen-pin dodal, že důležitým úkolem čínského velvyslance pro Africký roh je udržovat jménem čínské vlády úzkou komunikaci s příslušnými zeměmi v této oblasti, provádět »iniciativu mírového rozvoje v Africkém rohu« a podporovat země v této oblasti k dosažení jednoty, prosperity a stability. Čína je také ochotna pomáhat společně s mezinárodním společenstvím Africkému rohu, aby se stal rohem míru, spolupráce a společného rozvoje.
Prezident Korejské republiky navštívil Japonsko a jednal s japonským premiérem Fumiem Kišidou. Wang Wen-pin uvedl, že jako soused obou zemí si Čína všimla změny vztahů v nedávné interakci mezi Japonskem a Korejskou republikou. Japonský militarismus a koloniální vládnutí způsobily vážné katastrofy asijským zemím, včetně Číny a Korejské republiky. Čínské přísloví říká, že z minulých zkušeností je třeba se poučit pro budoucnost. Vždy požadujeme, aby Japonsko hluboce přemýšlelo o historii agrese a přiměřeně řešilo historické otázky s upřímným a zodpovědným postojem a na základě toho rozvíjelo normální vztahy se sousedními zeměmi v Asii.
BERYK UALI, PRVNÍ TISKOVÝ TAJEMNÍK PREZIDENTA KASSYM-ŽOMART TOKAJEV, PŘEDSEDA PŘEDSTAVENSTVA SPOLEČNOSTI KHABAR MEDIA HOLDING
Dne 16. března 2022 pronesl Prezident Kasym-Žomart Tokajev svůj projev k lidu Kazachstánu, který se stal dokumentem celostátního významu a předznamenal zásadní politickou transformaci.
Země se tehdy teprve vzpamatovávala z tragických lednových událostí. Nejdůležitější je, že se prezidentovi v tomto kritickém okamžiku podařilo zachovat státnost a politickou stabilitu.
Není tajemstvím, že v těch dnech mnozí vyjadřovali pochybnosti o reformách, a dokonce hovořili o nutnosti změny politického kurzu. Většina politické elity se jednoduše obávala, že země upadne do chaosu. Prezident byl však pevně přesvědčen: změna je nevyhnutelná, a hlavně je nutná a pro společnost potřebná. A právě proto nikdo nemohl Kasyma-Žomarta Kemeluly donutit, aby se odvrátil od cesty transformace státního aparátu.
Hlava státu prokázal pevnost svého přesvědčení, věrnost národním zájmům a tvůrčí přístup. V podstatě navrhl reformu zaměřenou na radikální restrukturalizaci země.
Chtěl bych zejména zdůraznit, že pan prezident jasně definoval kantorskou tragédii, když ji jasně a výstižně označil za pokus o státní převrat. "Jejich zlý záměr se však neuskutečnil. Vždy jsem říkal, že budu se svým lidem až do konce. Byly mezi nimi známé osobnosti. Byli tam šéfové armády a speciálních agentur. Využili všech akcí k destabilizaci situace," řekl Tokajev.
To je důležité jednak proto, aby nedošlo ke zkreslení, a samozřejmě také jako mezník, za nímž už země nikdy nebude stejná. Nyní, kdy lidé mohou vyjádřit své skutečné touhy, kdy na mezinárodní scéně dochází k turbulencím, si většina z nás uvědomuje potřebu hlubokých demokratických změn a institucionálních reforem. Kasym-Žomart Tokajev již postavil do čela vytvoření Nového Kazachstánu, a to zdaleka není jen kosmetická proměna země.
Nejpříznačnějším prvním krokem je přechod od superprezidentské formy vlády k prezidentské republice se silným parlamentem. To znamená, že parlament získá zásadní a systémové postavení. "Dnes je vše uzamčeno u prezidenta. A to není správné," řekla hlava státu.
Jedním z nejdůležitějších pokynů v Projevu bylo zlepšení volebního systému. "Poslanecký sbor madžlisu bude vytvořen podle následujícího schématu: Z toho 70 % na poměrném základě a 30 % na většinovém základě. Kromě toho bude zaveden smíšený model pro volby maslichatů oblastí a měst celostátního významu," uvedl prezident.
V Projevu se rovněž hovořilo o převodu kvót Shromáždění lidu Kazachstánu z dolní do horní komory, čímž se počet poslanců sníží z 9 na 5. Byla snížena hranice pro registraci stran z 20 000 na 5 000, což přispělo ke zvýšení počtu politických sdružení a k povzbuzení samotného volebního procesu.
Prezident rovněž prohlásil, že odstoupí z funkce předsedy vládnoucí strany Amanat, protože, jak řekl, "je třeba zkrotit politickou nadvládu. Tím se vyrovnají podmínky pro získání parlamentních mandátů a vytvoří se status quo.
Jak vidíme, přesně po roce byla tato opatření již plně realizována v současných volbách do madžlisu a maslikhátu. Změny pomohly resetovat systém, daly mu nový impuls a zvýšily jeho konkurenceschopnost. Mnozí občané, kteří po dlouhá léta nemohli realizovat své politické ambice, nyní dostali příležitost ucházet se o mandát důvěry občanů.
Prezidentovy výroky o svobodě projevu se setkaly s mimořádným ohlasem u médií, novinářů a blogerů. Jak zdůraznil Kasym-Žomart Tokajev, média by neměla pracovat v zájmu jednotlivců. Za tímto účelem by měl být revidován mediální zákon.
V projevu bylo jasně řečeno: "Média by měla být konkurenceschopná a nezávislá. Tato zásada je v současné době obzvláště důležitá pro každou civilizovanou zemi. V praxi se již aktivně diskutuje na otevřených fórech se všemi zainteresovanými stranami o novém návrhu zákona o sdělovacích prostředcích, který má nahradit starý zákon o sdělovacích prostředcích přijatý již v roce 1999.
Dalším významným krokem bylo oživení nezaslouženě zapomenutého Semaje, města, z něhož vzešla řada významných kazašských intelektuálů, z nichž první místo bezesporu zaujímá Abajev. Není náhodou, že jeho jméno nese nově založená oblast v Kazachstánu, jejímž centrem je jeho rodné město.
Nový status získal také Žezkazgan, který se stal centrem Ulytauské oblasti. Na konci této "přehlídky" nových regionálních center je bývalé město Kapšagaj, které nyní nese jméno Dinmuchameda Kunajeva. Tyto změny mají vzdát hold těm, kteří byli po celých těch 30 let opomíjeni.
Je to důležité i z hlediska pochopení problémů obyčejných lidí ze strany úředníků. Je třeba si uvědomit, že rozlohou patříme mezi deset největších zemí a jedna oblast pokrývá téměř tolik území jako průměrná evropská země. Neustálé výjezdy, živá komunikace a prostě znalost své oblasti – to je dnes povinností každého akima.
Samozřejmě nelze nezmínit prezidentova slova: "je třeba provést asi 30 změn ústavy, aby bylo možné realizovat všechny dnes navržené iniciativy". Takže již po několika měsících byla tato slova plně ztělesněna tím nejdemokratičtějším způsobem – prostřednictvím celostátního referenda, v němž lidé prezidentovy návrhy podpořili.
Při pohledu zpět a při vzpomínce na ten den si člověk uvědomí, jak povzbudivý a motivující byl tento projev; země ho potřebovala více než kdy jindy. A prezident to cítil, cítil svou sounáležitost s lidem.
Všechny ohlášené reformy a změny tak nezůstaly jen u slov, ale již rok po jejich ohlášení byly uvedeny do praxe. A co je nejdůležitější, je to jen jedna z balíku systémových reforem, které hlava státu navrhla.
Velvyslanectví republiky Kazachstán v České republice
Vůdci Spojených států, Velké Británie a Austrálie 13. března oznámili plány na vybavení Austrálie jadernými ponorkami. Podle společného třístranného prohlášení prodají Spojené státy Austrálii po roce 2030 tři jaderné ponorky třídy »Virginia« a dvě další mohou následovat. Tyto tři země také plánují společně vyvinout nový typ jaderné ponorky založené na technologii Spojených států a Velké Británie. Představitelé australské armády uvedli, že celý plán by měl být dokončen v roce 2055 za cenu 245 miliard dolarů.
Několik dní předtím než Spojené státy, Velká Británie a Austrálie oznámily plány na spolupráci s jadernými ponorkami, se ve Vídni konalo březnové zasedání rady guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Na popud Číny agentura již posedmé v řadě formou mezivládních diskusí přezkoumala problematiku spolupráce v oblasti jaderných ponorek mezi Spojenými státy, Velkou Británií a Austrálií, přičemž řada zemí vyjádřila proti této spolupráci rozhodný odpor.
Spojené státy, Velká Británie a Austrálie ignorují obavy všech stran a oznámily svůj plán spolupráce v oblasti jaderných ponorek, čímž podnikají jednostranná opatření proti mnohostrannému konsenzu a jdou stále dál po špatné a nebezpečné cestě. Pokud bude tento plán uveden do praxe, nevyhnutelně to podkope mír a stabilitu asijsko-pacifického regionu, ovlivní to mezinárodní systém nešíření jaderných zbraní a podnítí závody ve zbrojení. Je to jako otevřít »Pandořinu skříňku« s nekonečnými problémy.
Spojené státy, Velká Británie a Austrálie jsou signatáři Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT), ale vydaly se opačným směrem a naplánovaly »učebnicový incident v oblasti šíření jaderných zbraní«. V září 2021 tyto tři země oznámily zřízení trilaterálního bezpečnostního partnerství (AUKUS). Stěžejním plánem je, že Spojené státy a Velká Británie pomohou Austrálii při stavbě jaderných ponorek. Podstatou tohoto plánu je, že Spojené státy a Spojené království jako státy vlastnící jaderné zbraně a signatáři NPT přenesou tuny vysoce obohaceného uranu vhodného pro zbraně do Austrálie, nejaderného státu, a existuje vážné riziko šíření jaderných zbraní. Spolupráce mezi těmito třemi zeměmi porušuje cíle a zásady NPT, statut Mezinárodní agentury pro atomovou energii a příslušná ustanovení Smlouvy o bezjaderné zóně v jižním Tichomoří, a je to tedy projekt »tří porušení«.
S cílem zakrýt »jaderné spiknutí« prováděly tyto tři země více než rok v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii mnoho krycích operací, včetně nátlaku na sekretariát agentury, aby přijal opatření na výjimku ze záruk, a pokoušely se zahrnout pozměňovací návrhy do příslušných usnesení agentury. Za takových okolností je bezohledné oznámení tří zemí o podrobnostech spolupráce s jadernými ponorkami zcela na opačné straně mezinárodního společenství. Slova »mezinárodní řád založený na pravidlech« a »provádění multilateralismu« se stala velkou ironií.
Soudě podle podrobností o spolupráci oznámených třemi stranami je nejen nutné prodat jaderné ponorky Austrálii, ale také spolupracovat na vývoji nových jaderných ponorek, a to nejen provádět spolupráci s jadernými ponorkami, ale také vyměňovat a sdílet informace a technologie. Kromě toho dohoda uvádí, že za účelem pomoci při výcviku australského personálu zvýší americké jaderné ponorky od roku 2023 své návštěvy v australských přístavech a americké a britské ponorky budou od roku 2027 střídavě nasazeny na námořní základně Stirling poblíž Perthu.
Každý vidí jasně, co chce tento malý anglosaský kruh dělat v asijsko-pacifické oblasti. Chtějí si vytvořit strategickou vojenskou výhodu v asijsko-pacifickém regionu ve formě malé skupiny, která kopíruje rutinu NATO vyvolávat regionální konflikty a konfrontace. Země v regionu široce zpochybňují a staví se proti tomuto úzkému geopolitickému spiknutí. The Sydney Morning Herald nedávno uvedl, že země jihovýchodní Asie, jako jsou Indonésie a Malajsie, kritizovaly dohodu o spolupráci mezi USA, Velkou Británií a Austrálií, protože se obávají, že zintenzivní regionální závody ve zbrojení.
Na druhé straně Spojené státy, Velká Británie a Austrálie trvají na podpoře spolupráce v oblasti jaderných ponorek navzdory odporu mezinárodního společenství a mají také své vlastní ekonomické kalkulace. Na začátku Francie podepsala s Austrálií smlouvu na konvenční ponorky ve výši asi 66 miliard amerických dolarů, ale ta byla uchvácena Spojenými státy a Velkou Británií. Dnes se částka projektu navýšila na 245 miliard amerických dolarů, což je několikanásobné zvýšení. Ty americké a britské vojenské podniky, které sají krev po celém světě, využívají příležitosti znovu vydělat jmění. Pokud jde o Austrálii, australský premiér Anthony Albanese uvedl, že se očekává, že dohoda vytvoří v příštích 30 letech asi 20 tisíc přímých pracovních míst. Poslanci australské strany zelených se však domnívají, že to v příštích několika desetiletích ovlivní vládní fiskální prostor pro vzdělávání, zdravotnictví, bydlení a další veřejné služby. Americký politolog Joseph Siracusa řekl v rozhovoru pro média, že jaderné ponorky zakoupené Austrálií za obrovské sumy peněz nepřinesou bezpečnostní záruky a stanou se pouze »okázale těžkopádnými«.
Bez ohledu na to, co mají Spojené státy, Velká Británie a Austrálie na mysli, spolupráce s jadernými ponorkami není v žádném případě jejich soukromou záležitostí, ale zahrnuje zájmy všech členských států MAAE a měla by být projednána a rozhodnuta všemi členskými státy prostřednictvím mezivládního procesu. Než všechny strany dosáhnou konsenzu, Spojené státy, Velká Británie a Austrálie by nikdy neměly spolupracovat v oblasti jaderných ponorek. Lidé v asijsko-pacifické oblasti nikdy nezapomenou na to, že právě proto, že setřásli stín studené války, se asijsko-pacifický region vyvinul v nejdynamičtější a nejrychleji rostoucí region světa. Tato situace je vzácná a zdejší lidé to nikdy nedovolí nikomu zničit.
V sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století byl Čeng-ting v severočínské provincii Che-pej známý jako okres, který navzdory vysoké produkci obilí zůstával chudý. Přestože výnos obilí na mu (0,067 hektaru) přesahoval 500 kilogramů, lidé v Čeng-tingu byli chudí. Jak se kraj tváří v tvář této nerovnováze mezi produkcí a místními podmínkami dostal z ekonomické tísně?
V letech 1982-1985 působil Si Ťin-pching jako zástupce tajemníka a poté tajemník stranického výboru okresu Čeng-ting. V roce 1984 Si s využitím místních zvláštností a okolností navrhl rozvoj různých provozních režimů a vytvořil »polopříměstskou« ekonomiku, která zlepšila život místních obyvatel a celkové ekonomické podmínky okresu.
Z malé vesnice do Ústředního výboru Komunistické strany Číny (ÚV KS Číny), z tajemníka venkovské pobočky KS Číny na generálního tajemníka ÚV KS Číny, čínského prezidenta. Si Ťin-pching má vždy na mysli zemi a považuje se za služebníka lidu. Pro štěstí lidu dělá vše bez ohledu na jakékoli překážky, usiluje ve dne i v noci a ze všech sil tvrdě pracuje, aby toho dosáhl. Pochází z lidu, pracuje pro lid a opírá se o lid. Každou malou věcí, každou starostí, svými činy projevil svou nejhlubší lásku k lidu do své slavnostní přísahy – Budu obětavý a nezklamu očekávání lidu! »Lidé mě dosadili na mou pozici, musím je vždy klást na nejvyšší místo ve svém srdci,« uvedl Si Ťin-pching.
Čínské ministerstvo zahraničí představilo další podrobnosti o rozhovorech Saúdské Arábie a Íránu v Pekingu a uvedlo, že dialog a dohoda obou blízkovýchodních zemí jsou dobrým příkladem toho, jak mohou země v regionu řešit spory a rozdíly a jak mohou prostřednictvím dialogu a konzultací dosáhnout dobrého sousedství a přátelství.
Čína, Írán a Saúdská Arábie vydaly v pátek společné prohlášení, v němž se uvádí, že Írán a Saúdská Arábie se po jednání v Pekingu dohodly na obnovení vztahů a znovuotevření velvyslanectví do dvou měsíců.
Podle prohlášení zveřejněného na internetových stránkách čínského ministerstva zahraničí jednala delegace Saúdské Arábie vedená Dr. Musaadem bin Mohammedem Al-Aibanem, státním ministrem, členem Rady ministrů a poradcem pro národní bezpečnost, a delegace Íránu vedená admirálem Alím Šamchání, tajemníkem Nejvyšší rady národní bezpečnosti Íránské islámské republiky, v Pekingu od 6. do 10. března.
Člen politického byra Ústředního výboru KS Číny a ředitel kanceláře Ústřední komise pro zahraniční věci Wang I jednal s oběma delegacemi v uvedeném pořadí a předsedal zahajovacímu a závěrečnému ceremoniálu rozhovorů, uvádí se v prohlášení.
Výsledky rozhovorů
Díky společnému úsilí všech zúčastněných stran přinesly rozhovory mezi Saúdskou Arábií a Íránem v Pekingu významné výsledky, zdůraznilo čínské ministerstvo zahraničí.
»Saúdská Arábie a Írán stanovily plán a časový plán pro zlepšení vzájemných vztahů, což poskytuje pevný základ pro jejich další spolupráci a obrací novou stránku v jejich dvoustranných vztazích,« stojí v prohlášení.
To pomůže regionálním zemím zbavit se vnějšího vměšování a vzít budoucnost do vlastních rukou. Saúdská Arábie a Írán potvrdily, že dodržují cíle a zásady Charty OSN a základní normy v mezinárodních vztazích, včetně nevměšování do vnitřních záležitostí státu, dodalo prohlášení.
Ministerstvo zdůraznilo, že rozhovory jsou v souladu s trendem doby, a uvedlo, že Čína je vítá a oběma stranám blahopřeje. Čínské ministerstvo zahraničí rovněž poznamenalo, že Čína na Blízkém východě nesleduje žádné sobecké zájmy. »Respektujeme postavení blízkovýchodních zemí jako pánů tohoto regionu a stavíme se proti geopolitickému soupeření na Blízkém východě,« uvádí se v prohlášení a dodává, že Čína nemá v úmyslu a nebude usilovat o zaplnění tzv. vakua ani o vytváření exkluzivních bloků.
Čína vždy věřila, že budoucnost Blízkého východu by měla být vždy v rukou zemí tohoto regionu, a podporuje obyvatele Blízkého východu v nezávislém zkoumání jejich cest rozvoje a podporuje země Blízkého východu v řešení rozdílů prostřednictvím dialogu a konzultací s cílem společně podporovat trvalý mír a stabilitu v regionu, uvádí se v prohlášení.
Pokud jde o budoucí úlohu Číny při prosazování míru a stability na Blízkém východě, ministerstvo zdůraznilo, že Čína bude podporovatelem bezpečnosti a stability, partnerem pro rozvoj a prosperitu a solidárním podporovatelem rozvoje Blízkého východu. »Čína bude i nadále přispívat svými poznatky a návrhy k uskutečnění míru a klidu na Blízkém východě a hrát v tomto procesu svou roli odpovědné významné země,« dodalo ministerstvo.
OSN chválí roli Číny
Organizace spojených národů saúdsko-íránskou dohodu o obnovení diplomatických vztahů uvítala a ocenila roli Číny v tomto procesu. »Chci jménem generálního tajemníka přivítat společné trojstranné prohlášení Saúdskoarabského království, Íránské islámské republiky a Čínské lidové republiky, které bylo učiněno v Pekingu a v němž byla oznámena dohoda dosažená mezi Íránem a Saúdskou Arábií o obnovení diplomatických vztahů do dvou měsíců,« řekl mluvčí OSN Stephane Dujarric novinářům na každodenním tiskovém briefingu.
»Generální tajemník vyjádřil své uznání Čínské lidové republice za uspořádání těchto nedávných rozhovorů a za podporu dialogu mezi oběma zeměmi,« dodal a zároveň ocenil úsilí dalších zemí, například Ománu a Iráku.
Dujarric popsal »dobré sousedské vztahy« mezi Íránem a Saúdskou Arábií jako »zásadní« pro stabilitu oblasti Perského zálivu a uvedl, že generální tajemník je připraven »dále rozvíjet regionální dialog a zajistit trvalý mír a bezpečnost v oblasti Perského zálivu«.
Francouzští zaměstnanci ropných rafinerií pokračují ve stávce na protest proti důchodové reformě a dodávky pohonných hmot jsou zastaveny, informovala dnes agentura France-Presse s odvoláním na odborový svaz zaměstnanců chemického průmyslu Všeobecná konfederace práce.
»Velké expedice společnosti TotalEnergies nefungují,« uvedl její mluvčí Eric Sellini. Zaměstnanci hodlají v protestech pokračovat, úspěch včerejších demonstrací prý posiluje jejich motivaci.
Podle Selliniho stávkuje 80 až 100 % pracovníků pěti rafinerií TotalEnergies v různých částech Francie. V rafinerii Esso-ExxonMobil ve Fos-sur-Mer na jihovýchodě země odmítlo 86 % pracovníků ranní směny vykonávat své povinnosti. Pokud jde o rafinerii skupiny v obci Gravenchon (sever země), tam, jak poznamenal Sellini, »se stávkovalo včera večer«. Neupřesnil, zda byla práce obnovena ve středu ráno. Mluvčí odborů rovněž informoval o 80procentní stávce v rafinerii Petroineos.
Podle France-Presse vedení společnosti TotalEnergies již dříve uvedlo, že v zemi není nedostatek pohonných hmot, a dodalo, že zásoby ve skladech a na čerpacích stanicích jsou udržovány v aktuálním stavu.
Francie má celkem devět rafinerií, z nichž osm se nachází v Evropě a další na ostrově Martinik v Karibském moři, který je zámořským departementem republiky. V republice je také 200 skladů pohonných hmot.
Francouzské ministerstvo vnitra uvedlo, že úterních demonstrací proti důchodové reformě, návrhu, který by zvýšil věk odchodu do důchodu z 62 na 64 let, se po celé zemi zúčastnilo téměř 1,3 milionu lidí, což je rekordní počet od začátku protestů na konci ledna.
Polská služba sociálního zabezpečení se snaží vrátit sociální dávky na děti neoprávněně vyplacené ukrajinským občanům, z nichž někteří opustili Polsko ihned po jejich obdržení. Informoval o tom ve středu list Rzeczpospolita.
Podle listu činí výše neoprávněně vyplacených plateb dav miliony zlotých (přes deset milionů Kč). Řeč je o dávkách »500+« a »300+«, které jsou v Polsku vypláceny na každé dítě.
Podle polských zákonů ztrácí ukrajinský uprchlík přístup k těmto dávkám, pokud opustí Polsko na více než 30 dní. Byly zaznamenány případy, kdy rodiče s dětmi přijeli do Polska z Ukrajiny pouze za účelem získání dávek a poté okamžitě odjeli zpět.
»Sociální služba důsledně vydává pravidelná rozhodnutí o neoprávněně přijatých dávkách a zavazuje příjemce k jejich vrácení,« uvedl mluvčí služby Pawel Rzebrowski. Podle něj na to mají dva roky. Dosud bylo vráceno pouze 35,4 tisíce zlotých.
Dne 28. ledna vstoupila v Polsku v platnost aktualizace zákona o pomoci občanům Ukrajiny, která umožňuje zastavit platby každému, kdo překročí polské hranice. Sociální služba rovněž získala přístup do databáze pohraniční stráže. Během jednoho měsíce byly zastaveny platby 3200 ukrajinským občanům. Těm, kteří se vrátili až za 30 dní, je přislíbeno dávky obnovit.
Podle odhadů polského ministerstva vnitra obdrželo 1,5 milionu ukrajinských uprchlíků, kteří přišli do země, zvláštní identifikační čísla, která jim umožňují legálně v zemi žít, studovat, pracovat a pobírat sociální dávky. Z těch, kteří přišli z Ukrajiny po 24. únoru loňského roku, zůstává v zemi asi 1,3 – 1,4 milionu lidí. Přibližně 80 % z nich začalo v Polsku pracovat.
Americká Federální obchodní komise (FTC) požádala vedení společnosti Twitter, aby zveřejnilo údaje o propouštění zaměstnanců Twitteru, interní korespondenci a informace o novinářích, kteří sestavovali složky Twitteru. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na získané dokumenty.
Podle listu zástupci FTC od koupě Twitteru podnikatelem Ilonem Muskem v říjnu loňského roku podali společnosti 12 žádostí o informace. FTC se zajímala o to, jak může Muskova politika ovlivnit snahu společnosti chránit osobní údaje uživatelů Twitteru. FTC získala právo požadovat tyto informace poté, co bývalé vedení Twitteru loni v květnu urovnalo žalobu na ochranu osobních údajů uživatelů a souhlasilo se zaplacením pokuty ve výši 150 milionů dolarů a přijetím zvýšených opatření na ochranu osobních údajů uživatelů.
FTC se obává, že masivní propouštění zaměstnanců Twitteru po Muskově akvizici společnosti by mohlo mít negativní dopad na ochranu údajů uživatelů. V této souvislosti bylo vedení společnosti požádáno, aby uvedlo přesný počet propuštěných zaměstnanců a také vysvětlilo, jaké úkoly vykonávali. Již dříve bylo oznámeno, že po Muskově příchodu bylo propuštěno nebo odešlo ze společnosti Twitter přibližně 80 % zaměstnanců.
Kromě toho FTC požádala vedení Twitteru o interní korespondenci »související s Ilonem Muskem«, která byla odeslána »na jeho pokyn nebo kterou obdržel«. Úředníci Komise také trvali na tom, aby Musk osobně vypovídal, k tomu však zatím nedošlo, upřesňuje Wall Street Journal.
FTC nicméně požádala vedení Twitteru o podrobnosti o tom, kteří novináři shromažďovali údaje pro »spis o Twitteru« a k jakým informacím měli přístup. Pokud se zjistí, že Twitter porušil podmínky dohody s prokuraturou, mohly by společnosti hrozit další pokuty, omezení podnikání nebo sankce vůči členům vedení odpovědným za porušení.
Musk 27. října loňského roku uzavřel dohodu o koupi společnosti Twitter, která vlastní stejnojmennou sociální síť, za 44 miliard dolarů. Ihned po koupi propustil řadu členů vedení společnosti, včetně generálního ředitele Paraga Agrawala a finančního ředitele Neda Segala. Podle dokumentů zveřejněných v databázi americké Komise pro cenné papíry Musk také rozpustil správní radu a stal se jediným jednatelem společnosti.
Obyvatelé vesnice Lung-ču v okresu Jing-šan v Číně jsou docela spokojeni se jménem své vesnice, protože symbolizuje bohatství! Ale to nejcennější v srdcích vesničanů je radostná atmosféra ve vesnici. Ve vesnici Lung-ču se mísí »harmonie s krásou« a promítá se lidem do tváří.
Lidé jsou zde nesmírně šťastní – vzduch je dobrý, ekologie je dobrá, úroda na polích dobře roste a mají domy, auta a život.
Vesnice Lung-ču je jedna z prvních tří krásných venkovských pilotních vesnic v okrese Jing-šan a v roce 2019 byla zvolena jako provinční civilizovaná vesnice v provincii Chu-pej.
Ve vesnici je také mnoho mladých lidí, kteří pracují mimo vesnici. S cílem poskytnout jim jistotu a zlepšit život ostatních vesničanů, Wang Liang, stranický tajemník vesnice, vedl kádry, aby uvažovali a dělali praktické věci pro vesničany. »Musíme zjistit, jaký život chtějí masy žít, co potřebují, a pak najít způsob, jak to vyřešit.«
V noci je cesta ve vesnici tmavá a jsou zde potenciální bezpečnostní rizika. Wang Liang se snažil všechny přivést k realizaci projektu osvětlení. Letos investoval více než 300 tisíc jüanů a nainstaloval více než 160 světel, aby osvětlil cestu domů pro vesničany. 28 kamer v obci přitom neustále sleduje zatáčky a křižovatky vjíždějící a vyjíždějící z obce a vesničané se cítí plně v bezpečí.
Aby vesničanům pomohla zvýšit jejich příjem, zavedla vesnice Lung-ču technologii a otevřela dvě továrny na elektronické zpracování. Vesničané, kteří převedli svou půdu, a pracovní síla, která ve vesnici zůstala, jako senioři a ženy, tak mají pracovní příležitosti. Kromě příjmu z převodu půdy si mohou přivydělat prací v továrnách.
Ve všední dny, pokud se senioři, kteří žijí sami ve vesnici, neobjeví celý den na veřejnosti, vesničtí kádři potvrdí, zda jsou senioři v bezpečí.
Během zimních a letních prázdnin zorganizoval tajemník strany Wang Liang studenty, kteří se vrátili do vesnice, aby jako dobrovolníci vyučovali malé děti ve vesnici.
S rozvojem vesnic volí stále více mladých lidí, kteří pracují ve městech, návrat do svých rodišť za účelem rozvoje. Wang Ťing-chung, který si téměř 20 let pronajímá pozemky v okolí Wu-chanu a pěstuje zeleninu, je optimistický ohledně vyhlídek rozvoje vesnice. Do vesnice se vrátil v roce 2021. S pomocí vesnice převedl 90 mu (6 ha) půdy a přivedl vesničany, aby společně pěstovali zeleninu. Rozsah jeho podnikání se bude v budoucnu dále rozšiřovat.
Teď, když přišel podzim, není na polích moc práce, půda se vzpamatovává a vesničané si lépe užívají šťastný život po sklizni!
V Šanghaji začíná 5. ročník čínského mezinárodního veletrhu dovozu (CIIE). Letos se výstavy zúčastní 145 zemí, regionů a mezinárodních organizací.Akce se účastní více než 280 podniků z 500 nejlepších světových firem a průmyslových gigantů.
Akce se koná v šanghajské čtvrti Lujiazui, která se nachází na břehu řeky Huangpu v nové oblasti Pudong, je jedním z nejvlivnějších finančních center v Číně. Sídlí zde několik nadnárodních korporací a ikonických budov, včetně šanghajské rozhlasové a televizní věže Oriental Pearl, šanghajské věže Jinmao a šanghajského Světového finančního centra. Slavnostní zahájení je možné sledovat zde.
Od roku 2018 slouží tento každoroční veletrh jako otevřený kanál pro mezinárodní investice a zakázky, což je součástí snahy Číny otevřít svůj trh světu.
Vystavovatelé na předchozích čtyřech veletrzích uvedli podle čínského ministerstva obchodu více než 1500 nových produktů, technologií a služeb a získali předběžné nabídky v hodnotě více než 270 miliard amerických dolarů.
Mnoho špičkových výrobků zde bude mít debut, včetně humanoidního robota Tesla Optimus, který používá výkonnou technologii počítačového vidění konzistentní s automobily, a fotopolymerových 3D tiskáren Evonik Industries AG, které jsou vhodné pro výrobu pevných materiálů odolných proti nárazům.
CIIE otevírá společnostem po celém světě příležitosti vstoupit na čínský trh, který rychle roste v důsledku rostoucích příjmů a větší kupní síly čínských spotřebitelů. V průběhu roku 2021 se podle oficiálních údajů HDP Číny na hlavu zvýšil na asi 81 000 jüanů (11 203 amerických dolarů) a disponibilní příjem na hlavu se od roku 2012 více než zdvojnásobil.
Současně s tím vstupuje více lidí do třídy se středními příjmy s velikostí 400 milionů lidí v roce 2022 oproti 100 milionům před deseti lety. Rostoucí kupní síla ukazuje na potenciál čínského trhu, ke kterému mohou firmy, ať už velké nadnárodní společnosti nebo malé start-upy, získat přístup.
Čínský obchod se zbožím a službami se zvýšil ze 4,4 bilionu amerických dolarů v roce 2012 na 6,9 bilionu v roce 2021 a zaujal první místo na světě.
Ve stejném období se skutečné využití zahraničních investic Čínou zvýšilo téměř o 63 procent. Podle oficiálních údajů bylo založeno více než 47 000 podniků se zahraničními přímými investicemi (bez bankovnictví, cenných papírů a pojišťovnictví).
Optimalizace podnikatelského prostředí
V posledních několika letech Čína dosáhla zlepšení svého podnikatelského prostředí zlepšením služeb regulace trhu. Ve zprávě Světové banky v roce 2020 o snadnosti podnikání se Čína zařadila na 31. místo ze 190 zemí a regionů, což je zlepšení ze 78. místa v roce 2018.
V roce 2019 Čína vydala nařízení o optimalizaci podnikatelského prostředí, první oficiální dokument, který objasnil souvislost mezi ochranou práv duševního vlastnictví a podnikatelským prostředím.
V rámci nařízení jsou chráněni tuzemští investoři a tržní subjekty, a zahraniční fyzické osoby a korporace mohou získat platný patent nebo ochrannou známku od čínských úřadů pro správu duševního vlastnictví, pokud splňují zákonná pravidla zákona o duševním vlastnictví.
V roce 2021 bylo vybráno šest ekonomicky rozvinutých měst, aby převzala vedení při rozvoji mezinárodních center spotřeby. Vláda také v roce 2022 zveřejnila novou směrnici, která má zmírnit tlak na malé podniky a chránit legitimní práva tržních subjektů.
Od doby, co byl v roce 2020 zaveden zákon o zahraničních investicích, Čína přijala opatření na podporu zahraničních investic a podporu otevírání na vyšší úrovni, včetně usnadnění přístupu na trh obchodu se službami a investic a zvýšení podílu obchodu se zbožím s nulovým clem.
Podle oficiálních údajů Čína zatím podepsala 19 dohod o volném obchodu s 26 zeměmi a regiony a objem obchodu mezi Čínou a jejími partnery volného obchodu tvoří asi 35 procent celkového zahraničního obchodu země.
V roce 2017 vydala Čína první negativní seznam zahraničních investic, na který byla zapsána odvětví, ve kterých jsou investice soukromých společností zakázány nebo omezeny.
Nejnovější verze negativního seznamu zveřejněná v roce 2021 snížila počet omezujících opatření z 33 na 31 a pro zóny volného obchodu z 30 na 27. Zkracování seznamu je součástí úsilí Číny o usnadnění otevírání na vyšším stupni za účelem přilákání zahraničních investic.
»Během posledního desetiletí Čína plně využila domácí a zahraniční trhy a zdrojů na nich, aby rozšířila svůj zahraniční obchod a hospodářskou spolupráci a vytvořila nové paradigma otevírání se vnějšímu světu,« řekl CGTN Chen Jian’an, místopředseda Čínské rady pro podporu mezinárodního obchodu. »Pořádání významných výstav, jako je CIIE, ukazuje čínskou iniciativu otevřít svůj trh světu,« dodal.
Čínský prezident Si Ťin-pching k příležitosti zahájení veletrhu v Šanghaji zdůraznil, že Čína bude podporovat různé strany a země při sdílení příležitostí velkého čínského trhu, urychlí výstavbu silného domácího trhu, bude podporovat aktualizaci a modernizaci obchodu se zbožím, inovovat rozvojový mechanismus obchodu se službami, rozšíří dovoz kvalitních produktů, založí demonstrační zónu spolupráce v elektronickém obchodu. »V rámci Hedvábné stezky Čína vybuduje národní demonstrační zónu inovačního rozvoje pro obchod se službami, podpoří inovační rozvoj obchodu a podpoří společné budování iniciativy Pásmo a stezka s vysokou kvalitou,« uvedl Si.
Čína bude podle něj podporovat různé strany a země při sdílení příležitostí systematického otevírání, bude neustále rozšiřovat systematické otevírání z hlediska pravidel, řízení a standardů, bude dobře implementovat novou verzi »Katalogu na podporu zahraničních investic«, prohlubovat výstavbu národní demonstrační zóny inovačního rozvoje pro obchod se službami, přijme strategii testovací zóny volného obchodu, zrychlí výstavbu přístavu volného obchodu na ostrově Chaj-nan a bude hrát roli komplexní a testovací platformy pro reformy.
»Čína bude podporovat různé strany a země při sdílení příležitostí na posílení mezinárodní spolupráce, bude se komplexně podílet na vyjednávání o reformě Světové obchodní organizace, bude podporovat usnadnění a liberalizaci obchodu a investic, bude podporovat koordinaci mezinárodních makroekonomických politik, společně kultivovat novou energii pro globální rozvoj, bude společně podporovat přistoupení ke Komplexní a progresivní dohodě o Transpacifickém partnerství a Dohodě o partnerství v digitální ekonomice, bude rozšiřovat síť zón volného obchodu s vysokými standardy pro svět, bude pevně podporovat a pomáhat rozvojovým zemím v urychlení rozvoje a bude podporovat budování společenství osudu lidstva,« konstatoval čínský prezident.
Ski areál Špindlerův Mlýn má dvě části – areál Svatý Petr a areál Medvědín – Horní Mísečky i několik dalších, menších. Nachází se ve východních Krkonoších a patří k nejoblíbenějším areálům v České republice a obecně ho považujeme za nejvýznamnější u nás.
Pokud hádáte, největší hotel na světě bude v Dubai či USA, pletete se. Výstavba nového největšího hotelu světa s 10.000 lůžky je plánována nedaleko poutního místa Mekky v Saúdské Arábii.
Místo, kde na Krétě bouřila historie? Většina lidí by nejspíš skončila u mínojského paláce Knossos. Málokdo tuší, že stejně dramatické bitvy o život a živobytí se odehrávaly i ve zdánlivě nudných vesnicích v kopcovitém srdci ostrova. Argiroupoli je jedním z těchto zajímavých míst Kréty s krvavou minulostí.
Přijde mi to trochu divné, ale už budeme na Srí Lance skoro týden. Na spoustu věcí zírám jako z jara. Na druhou stranu už tu máme svého bagetáře, svého distributora banánů a masérku, které půjdem nejspíš brzo na svatbu. A můj muž už má věrnostní kartičku do nedalekého obchoďáku. Ne všechno ale jde tak hladce.
Tibet, magická země nad oblaky, byl donedávna pro jen těžko dostupným místem. Dnes se můžete do této svérázné země bojující o nezávislost a zachování dávných kultur vydat nejen letadlem, ale zažít i unikátní dvoudenní cestu moderním vlakem po nejvyšší železnici světa.
Thabana Ntlenyana, nejvyšší hora státu Lesotho a obecně i celých Dračích hor, se nachází ve výšce 3 482 m. A 608 m od ní níže leží také nejvýše položený africký hostinec Sani Top Chalet, kde zázvorové pivo klidně zaplatíte kreditkou VISA či MasterCard.
Zdá se, že vůbec nejoblíbenější je Gambie u Britek ve středním věku. Do země úsměvů, jak se nudli zakousnuté do Senagalu přezdívá, jezdí většinou samy. Strach ale nemají, mladí Gambijci je rádi ochrání.
Jeden z nejmenších nezávislých států na světě se ke své svobodě musel pořádně probojovat. Místa jako z kýčovité pohlednice kdysi smáčela krev. Dnes je přebila vůně koření, rumu a sem tam i přicházející bouře. Ale pořádné.
Dnes je Turecko hospodářsky na stejné úrovni jako třeba Bulharsko, Rumunsko nebo Lotyšsko – a to Turci v práci tráví méně času a mají vyšší produktivitu než Češi. Turecko nás rychle dotahuje a brzy Čechy ekonomicky předběhne. To se pak budeme divit!
Není jich zrovna málo, takže jsme náš žebříček největších chlebodárců z dřívějška trochu aktualizovali. Všichni rozdávají minimálně půlku svého jmění! Zuckerberg moc dobře ví, že si potřebuje nějakou tou charitou vylepšit image. Proto věnoval necelou miliardu na rozvoj mladých talentů v Silicon Valley.
Kesong, to jméno zní pro české uši poněkud zvláštně. Však se také nachází v jedné z nejzvláštnějších zemí světa, Severní Koreji. V tomto státě musí turista ze Západu absolvovat všechny výlety pouze s průvodcem, ani jedno z tamních nejzajímavějších míst – Kesong – není výjimkou.
Dle slov archeologů se jedná zřejmě o nejdůležitější památku z pozdní fáze existence římského impéria. Komplex chrámů a paláců Felix Romuliana leží na východě Srbska, 11 km od města Zaječar. Od roku 2007 je zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Na jihozápadě Bulharska se nachází pohoří Pirin se stejnojmenným národním parkem. Alpské klima pod majestátními horskými vrcholky a nádherná panenská příroda. Ta je tvořena hlubokými kotlinami s ledovcovými jezery, vápencovými jeskyněmi a divokými lesy. Od roku 1983 ji najdeme na seznamu UNESCO.
Největší Čech je Jára Cimrman. Tedy alespoň podle celostátní ankety, z níž byl pro údajnou neexistenci vyřazen. Na osmém místě finské obdoby této ankety skončil Jean Sibelius, světoznámý skladatel vážné hudby. Hudebník žil a skládal 53 let v domě, které dnes slouží jako jeho muzeum.
Je dlouhá "jen" 251 km a podle biblických legend se přes ní dá dostat do země zaslíbené. Protéká slavným Galilejským jezerem a ústí do Mrtvého moře. Celkově od počátku v libanonských horách klesne o 951 metrů. A od roku 1922 je hraniční čárou mezi Jordánském a Izraelem.
Je dlouhá "jen" 251 km a podle biblických legend se přes ní dá dostat do země zaslíbené. Protéká slavným Galilejským jezerem a ústí do Mrtvého moře. Celkově od počátku v libanonských horách klesne o 951 metrů. A od roku 1922 je hraniční čárou mezi Jordánském a Izraelem.
K podzimu patří barevné listí, procházky v přírodě a také chov zvěře. Podívejte se, jak vypadá obora šlechtického rodu Kinských z výšky. Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou. Úžasný barokní zámek, na jehož realizaci se podílel slavný architekt Jan Blažej Santini-Aichel a neméně slavný stavitel František Maxmilian Kaňka.
Jamajka je malý ostrov v Karibiku. Pulzující i poklidný. Klidný i divoký. Neopakovatelný. Skutečný tavící kotlík různých vlivů a kultur. Země tří R – reggae, rumu a rastafariánství – má co nabídnout jak vyznavačům all inclusive radovánek tak i nezávislým cestovatelům.
V jižní části Stockholmu fascinuje turisty, ale i místní obyvatele. Řeč je o tak trochu neobvyklém hřbitově. Švédský Skogskyrkogarden čili lesní hřbitov je působivou a harmonickou koexistencí dvou mocných sil – spontánní přírody a umělecké vize člověka. Proto se také od roku 1994 řadí mezi chráněné památky organizace UNESCO.
Na severovýchodě Ománu leží překrásné rybářské městečko Súr. Odsud prý na svých 7 heroických výprav vyplouval legendární námořník Sindibád. Pokud je to pravda, pak jistě plul na lodi jménem dau (dhow). Súr je totiž jediné místo v zemi, kde dnes přežívá jejich výroba. A třeba i plul kolem „konce světa“, kde mají obrovskou želví porodnici.
Působivý Alaverdský klášter z 6. století leží v regionu Kachetie ve východní Gruzii. Mezi jeho zdmi se nachází i místní katedrála z 11. století - s 55 m do výšky čnějící kupolí se 16 okny. A od roku 1011 zde skromní mniši už celá staletí udržují půvabnou tradici - 100% ruční výrobu vína v Gruzii zvanou "kvevri".
Rakety létají z kanónů a hvízdají ve vzduchu, země je rozrytá, ozývá se sténání umírajících. Tarawa se bohužel zařadila mezi místa, kde se odehrávaly nejtěžší střety amerického a japonského loďstva za druhé světové války. Dnes je bojiště zase idylickým tichomořským rájem a místem pro odpočinek při letní dovolené.
»Lidé budou vždycky ke covidu přistupovat ze svého úhlu pohledu, budou respektovat ta nařízení, která budou považovat za přiměřená svým potřebám. Pokusit se prostřednictvím pandemie omezit lidská práva způsobem, kterým se o to některé vlády pokoušely, nebude trvale možné.« Tak...
Ingredience:
600 g hovězí roštěné (vysoký roštěnec)
1 – 2 lžíce hladké mouky
5 velkých cibulí
Plnotučná hořčice
Salám nebo párek
Vejce uvařené natvrdo
Okurky v láku
Olej, Sůl, Pepř
Příprava:
Stejně jako u roštěné, můžeme tady zvolit úspornější variantu a použít hovězí...
Ingredience:
5 kvalitních špekáčků (oloupat a nakrájet na půlkolečka)
100g libovější anglické (na proužky, dala jsem staročeský špek)
1 středně velká cibule (na kostičky)
2 lžíce sádla
1 mladá cuketka i se slupkou (na čtvrtkolečka)
2 červené papriky (na proužky)
2 žluté papriky (na...
Ingredience:
4 plátky 1cm vysoké sýru Eidam
4 lžíce Hladká mouka
4-6 lžic strouhanky
2 vejce
Olej
Příprava:
Tvrdý sýr Eidam , nakrájíme na plátky. Poté obalíme sýr v hladké mouce, v rozšlehaném osoleném vajíčku a nakonec ve strouhance. Ještě jednou to zopakujeme, abychom...
Ingredience:
Špízy:
3 kvalitní špekáčky (můžeme použít třeba i šunku nebo jakýkoliv měkký salám)
400g Eidamu vcelku
hladká mouka
vejce, strouhanka
olej na smažení
bramborová kaše
Příprava:
Miluju smažená jídla, a protože jsem v téhle domácnosti jediná kuchtička, vařím, co...
Ingredience:
200g olomouckých tvarůžků (klasických českých z Loštic, nevyzrálých, aby se daly dobře strouhat)
200g předem uvařených a vychladlých brambor
500g měkkého tvarohu ve staniolu
4 vejce
drcený kmín, sůl
asi 1 hrnek hrubé mouky
mimo to sádlo na...
Ingredience:
2 velké mrkve
1/2 sáčku mražených fazolek
1/2 hrnku mraženého hrášku
cca 10 cm pórku (bílá část)
150 g bílého hustého jogurtu (měla jsem 10%)
lžíce másla
vrchovatá lžíce hladké mouky
zeleninový vývar nebo voda
mléko podle potřeby
4 kuličky nového koření
cukr...
Ingredience:
250 g sýru (měla jsem Eidam 45%)
100 g tvarůžek nebo nivy
2 vejce
1-2 lžičky nakládaného pepře
strouhanka
pepř a chilli podle chuti
olej na smažení
Příprava:
Sýry nastrouháme najemno.
Přidáme vejce, pepř a koření podle chuti.
V ruce...
Ingredience:
400 g mletého masa
10-15 ks masáků/růžovek (mohou se použít i žampiony)
1 menší cibule
1 vrchová lžička soli
100 ml vody
1 stroužek česneku
Špetka mleté sladké papriky
Mletý kmín
Majoránka
Pepř
Strouhaný tvrdý sýr (Eidam, nebo Gouda)
Olej
Příprava:
Na...
Ingredience:
cca 500 g (i více) klouzků
1 větší cibule
150 g zakysané smetany
1 lžíce sádla nebo másla
1 lžíce hladké mouky
4 kuličky nového koření
1 bobkový list
mletý kmín
zeleninový vývar
ocet podle chuti
cukr podle chuti
kdo má rád, přidá...
Ingredience:
400 g mrkve
2 uzené stehna
1 cibule
1 lžíce hladké mouky
plátek másla
100 g smetany (kysaná nebo sladká podle chuti)
3 kuličky nového koření
1 bobkový list
pár kapek z limetky (nemusí být)
cukr podle chuti
malá špetka muškátového...
Ingredience:
1 ks pikantní klobásy
250 g rajčata
250 g papriky
2 lžíce sádla nebo oleje
1 velká cibule
1 stroužek česneku
4 vejce
Sůl
Pepř
Příprava:
LEČO, k jeho přípravě jsou zapotřebí tři základní suroviny –rajské, papriky a cibule...
Ingredience:
200-250 g strouhaného sýru (dala jsem čedar a goudu)
3 vejce
2 starší rohlíky
50 g šunky
strouhanka
sůl, pepř, olej
Příprava:
Rohlíky nakrájíme na kostičky a smícháme s rozšlehanými vejci.
Ze směsi tvarujeme menší řízečky a obalujeme ve...
Ingredience:
Maso:
1kg mletého masa (mix hovězího a vepřového)
1 balení čínských nudlí (200g, takové ty hóóódně tenké dlouhé špagátky, na sílu jako naše vlasové nudličky)
koření na mleté maso dle chuti
1 vejce
sůl, olej na smažení
Salát:
den předen uvařené brambory ve...
Ingredience:
600 g hovězí krk, nebo pero
2 - 3 lžíce sádla
1 balení rajčatová šťávy
1 malý rajčatový protlak
1 – 2 lžíce hladké mouky
2 malé cibule
Bobkový list
Nové koření
Celý pepř
Cukr
Sůl
Příprava:
V hrnci v osolené vodě si uvaříme hezký kousek hovězího masa...
Ingredience:
500 g tvarohu v kostce
140 g jemné strouhanky
2 menší vejce
2 lžíce cukru
4 lžíce rozpuštěného másla
špetka soli
300 g borůvek
200 g jahod
250 ml smetany 31%
cca 1 lžíce vanilkového pudinku
cukr podle chuti a kyselosti ovoce
špetka...
Ingredience:
250g měkkého tvarohu ve staniolu
70g změklého másla
70g dětské krupičky
70g hladké mouky
1 vanilkový cukr
špetka soli
citronová kůra (dala jsem 1/2 sáčku Finesse - citronová kůra s fruktózou od dr. Oetkera)
mimo to ovoce dle chuti (u nás byly jahody)
oslazená zakysaná...
Ingredience:
1 kg mletého masa
1 lžíce soli
1 lžíce cukru
200 ml vody
200 g tvrdého sýra (Eidam, Gouda nebo i jiný)
8-10 lžic strouhanky
4-6 lžic hladké mouky
2-3 vejce
Pepř
Příprava:
Do mletého masa přidáme lžíci cukru a soli, přilijeme 200 ml vody, vše dobře promícháme...
Ingredience:
Cca 1kg telecího masa (měla jsem karé)
plátky anglické slaniny
1 hrubozrnná hořčice
sůl, mletý černý pepř
1 kostka Masoxu
sojová omáčka
hladká mouka
voda
Příprava:
Telecí karé není příliš vysoké, proto jsem řezala vždy 1cm silný plátek, ale nedokrojila až na...
Ingredience:
miska krůtího vařeného masa
2 mrkve
1 petržel
kousek celeru
1 cibule
400 g sekaných rajčat (konzerva)
cca 2 hrnky vývaru z masa
80-100 ml smetany (podle chuti)
olej + kousek másla
3 kuličky nového koření
bobkový list
sůl, pepř
Příprava:
Cibuli a...
Ingredience:
300 g kolínek
1 Camembert
Niva a uzený sýr podle chuti
cca 10 cherry rajčátek
4-5 nožiček kvalitních párků
cca 70 g libové uzené slaniny
2 vejce
150 ml smetany nebo mléka
plátek másla
sůl,...
Ingredience:
400 g špagety
400 g slaniny
100 g sýru Niva nebo Gorgonzola
Pár snítek čerstvého tymiánu
1 Smetana 33%
Česnek
Olej
Pepř
Příprava:
Nejprve si uvaříme špagety v osolené vodě s trochou oleje (proti slepení).Slaninu nakrájíme a vypražíme na suché pánvi. Přidáme...
Ingredience:
500 g mleté vepřové plece
100 g smetany 33 % (půl kelímku)
80 g sýru typu Hermelín (menší balení)
100 g sýru Eidam Gouda
sůl, pepř
špetka pálivé papriky
petrželka (nemusí být)
mouka
1 vejce
strouhanka (nejlépe ze dvou dnů starých rohlíků)
tuk na...
Ingredience:
4 kuřecí prsní řízky
150g šunky
150g anglické slaniny
sůl, mletý černý pepř
sušený česnek
grilovací koření
Příprava:
Maso rozříznout, rozklepat, z obou stran osolit, opepřit a okořenit, poklást plátky šunky a slaniny, srolovat a alespoň na hodinku, lépe na dvě,...
Ingredience:
1 kg vepřových špic nebo masitých žeber
4-5 větších brambor
300 g žampionů
1 cibule
3 stroužky česneku
1 mrkev
kousek celeru
100 ml smetany (může být i zakysaná)
2 lžíce hladké mouky
5 kuliček nového koření
2 bobkové listy
sůl, pepř,...
Ingredience:
200-250 g uzeného masa (krkovice, plec)
500 g kysaného zelí
balení gnocchi (500 g)
lžíce sádla
1 cibule
kmín, sůl, pepř
med nebo cukr
vývar nebo voda
Příprava:
Na sádle orestujeme nadrobno nakrájenou cibuli a na větší kousky nakrájené uzené...
Ingredience:
500 g čočky
3 lžíce sádla
2 lžíce hladké mouky
1-2 lžíce octa
Cukr
Sůl
Voda
párek a sázené vejce
Příprava:
Čočku propláchneme, dáme do hrnce, zalijeme vodou a necháme namočenou do druhého dne. Čočku znovu propláchneme,...
Hrad Trosky patří svou siluetou k nejzajímavějším hradům vůbec. Nezvyklý tvar tvořený dvěma čedičovými sopouchy, spousta legend, podzemní labyrint a díra do pekla. Trosky jsou zkrátka po všech stránkách mysteriózním místem, které cestovatel Alexander Humboldt dokonce označil za osmý div...